ABD’li İstihbaratçı Siber güvenlik danışmanları yatırım için Türkiye’de…

ABD’li Paladin Capital Group ile Abu Dabi merkezli Arap yatırım firması Invest A.D firmaları 100 milyon Dolarlık bir ortak teşebbüs anlaşması yaptıklarını duyurdu. Bu ortak teşebbüs Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde ve özellikle de Türkiye’de yatırım olanaklarını araştıracak. Ortak teşebbüsün ilk önceliğinin bilişim ve teknoloji projeleri olduğu söyleniyor. Paladin Capital’in yönetici kadrosunda ise NSA eski başkanı, CIA eski başkanı, Beyaz Saray eski siber güvenlik danışmanı gibi isimlerin olması ise dikkat çekici.

Paladin ve Invest firmaları tarafından yayınlanan ortak basın bülteninde, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye bölgesinin bu yıl Gayri Safi Milli Hasıla bakımından %4,7 ve 2013 yılında da %3,8 oranında büyümesinin beklendiğine vurgu yapılıyor ve yatırım kararı bu gerekçeye dayandırılıyor. Paladin şirketinin kurucusu Michael Steed, basına verdiği demeçte bölgedeki ekonominin omurgasını KOBİ’lerin oluşturduğunu ve bu KOBİ’lerin hem operasyonel anlamda hem de coğrafi anlamda büyüyebilmek için yatırıma aç olduklarını belirtmekte.

Steed, global ekonomideki belirsizlik ortamının bu bölgede geçerli olmadığına ve bölge ekonomisinin güçlü bir büyüme eğilimi gösterdiğine de vurgu yapmakta. Yatırım ortaklığının diğer firması olan Invest AD CEO’su Nazem Fawwaz Al Kudsi de benzer açıklamalar yapıyor ve söz konusu bölgedeki firmaların hedeflerine ulaşabilmek için sadece sermaye anlamında değil, uzmanlık ve uluslar arası iş ağı anlamında da saygın ve güçlü iş ortaklarına ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Duyurusu yapılan ortak girişimin 100 milyon Dolarlık bir yatırım fonu olacağı ve bu fonun başta bilişim ve teknoloji alanları olmak üzere bölgede gelişen yeni değerlere harcanacağı söylenmekte. Oluşturulan ortak girişimin danışma kurulunda ise NATO Müttefik Kuvvetler eski Kıdemli Komutanı General Wesley Clark, Beyaz Saray eski Siber Güvenlik Danışmanı Richard Clarke ve ABD Demokratik Ulusal Komite eski Başkanı Terry McAuliffe gibi isimler bulunduğu açıklanmakta. Bu isimlerin teknolojiyle, bilişimle veya yatırım yönetimiyle ne gibi bir ilgileri olduğu ise büyük bir muamma.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.