Antivirüs programları işe yarar / mı? (zero-day sorunsalı)

Bu yazımı son kullanıcıların güvenlik konusundaki farkındalığını artırmak için yazıyorum. Çok büyük risk altındasınız:) Bu uyarıya ilk cevap şu olacaktır, ben nod32, karspersky bla bla.. kullanıyorum ve güvendeyim diyeceksiniz.

Halbuki bahsettiğiniz antivirüs programlarının tamamı sadece bilinen virüslere karşı sizleri koruma(!) işine yaramaktadır. Belki bu bile bana yeter derseniz, trafikte aşırı hız yapan insanların diğer insanlara zarar verme ihtimali gibi bir duruma düşmüş olursunuz. Çünkü güvenli olmayan bir bilgisayar zombiye (DDos Atak Askeri:) dönüşüp birçok sisteme zarar vermek için kullanılabilir.

 

Birçok underground marketlerde günlük kullanımlı 80 ile 120 bin zombiye sahip hatta demo yapma imkanıda bulunan paketler kiralanmaktadır. Eğer bu sitemlerin bir parçası olmak istemiyorsanız, ben güvendeyim aldatmacasına kapılmayın.

Son günlerde sıklıkla duyduğunuz zero-day virusler güvende olmadığımızın açık birer kanıtlarıdır. Peki Zero-day Nedir? Kısaca izah etmek gerekir ise www.virustotal.com gibi birçok antivirus firmasının destek verdiği online tarama sistemlerinde tarandığında tespit edilemeyen su yüzüne çıkmamış zararlı dosya demektir. Gerçi www.virustotal.com gibi sistemlerde dosyanızı test ettiğiniz andan itibaren zero-day olma özelliğini kaybedip süpheli dosyalar içerisine alınmaktadır. Bundan dolayı zero-day bir dosyanız var ise kıymetini bilin:)

Son olarak şunu da söylemek istiyorum birçok underground marketlerde zero-day virüsler $5-$20 başlayan fiyatlar ile satılmaktadır. Hatta vazgeçemediğiniz bir virüsünüz var ise 🙂 ve antivirüs programları tarafından tanınıyor ise bunu tanınmayacak hale getirecek ve bu işleme (tanınmama konusuna) garanti verecek bir hizmette mevcut.

Bildiğimiz Şok, Bim, Kopuzlar, Happy Center vb. gibi marketlerin yanında UnderGround Marketlerde ciddi cirolar yapmaya başladı.

02 Comment

  1. 16 Kasım 2013

    Macit ÖZCAN

    lamerlikten öte köy olmadığını gösteren bir dünya şu underground marketler. arkadaş kur kali ‘yi, kendi exploit ine kendi footprint ini bas. antivirüse yakalanma.

  2. 05 Ocak 2014

    FATMAGÜL ATUKEREN

    ÇOK SÜPER ABİ YA

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.