Siber Saldırı / Terör Örnekleri

Siber teröristler kritik ve zayıf noktalara bilinmeyen bir zamanda, herhangi bir nedenden dolayı herhangi bir noktadan saldırıda bulunabilirler. Potansiyel tehditler hayal ürünü değildir. Olası tehditlere karşı ipuçlarını aşağıdaki yakın zamanda gerçekleşmiş olaylardan çıkarabiliriz:

1-Kendilerini elektronik Rahatsizlık Tiyatrosu olarak adlandıran 10.000 internet aktivisti Pentagon’u, Frankfurt Borsası’na ve Meksika Başkanlık Web sitelerine hizmet dışı brakmak için saldirida bulundu.Grubun Meksikadaki Zapatista eylemcileri ile ilişkili olduğu belirlendi.
2-İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) güçlü RF silahları elde etmeye çalıştığı  ve bunları Londra finans sistemi üzerine kullanmak istediği belirtildi.Yine ABD’nin emekli bir generali Robet L Schwitzer kongredeki açıklamasında, İsveç otoritelerinin RF silahlarının kendi finans sistemleri üzerinde kullanıldığını söylemiştir.


3-1999’da bir grup Pakistanlı hacker Keşmir sorununu bahane ederek Hindistan’daki 600 web sitesine saldırdı ve Hindistan Hükümeti ve özel kuruluşların bazı bilgisayar sistemlerini geçici olarak kontrolu ele geçirdiler. Grup Indialink isimli Hindistan’ın en büyük servis sağlayıcısına saldırıda bulundu ve bu şirket tarafından hizmet verilen 500 web sitesine zarar verdi.
4-Şubat 2000’de hackerlar Japonlar’ın Çin hakkındaki sert tutumuna karşı Japonya’ya saldırıya geçti. Saldırganlar sabote ettikleri web sitelerine Japonya karşıtı sloganlar bıraktılar.
5-Uluslararası bir banka, Petersburg’da bulunan yazılım evinin eski çalışanı tarafından 40’tan fazla elektronik hırsızlığına hedef olmuştur. Hırsız, sistemden 7,5 milyon  ABD $‘ı Finlandiya, Kaliforniya, İsrail, Almanya ve İsviçre’ye transfer etmekle zarara uğratmıştır.
6-1996’daki Amerikan Milli Güvenlik Kurulu raporuna göre en az biri Rusya’da bulunmak üzere 4 siber-çete bulunduğu bildirilmektedir. Bu çetelere 200 milyon pound ödendiği ve ayrıca 1993-1996 yılları arasında 400 milyon pound ödendiği bildirilmektedir, bunlar dikkat çekici rakamlardır. Sanal mafyanın yıllık kazancı 1 milyar ABD doları civarındadır. FBI tarafından yapılan araştırmalara göre işten çıkarılan her 100 kişiden 81’i eski şirketine, ülkelerin yüzde 21’i diğer ülkelerin sistemlerine, her 100 firmadan 44’ü rakip şirketlere siber saldırıda bulunuyorlar.
7-London Times’ın 6/1996’daki haberine göre İngiliz banka ve finans kurumlarının siber terörizm tehditleri için 40 milyon pound düzeyinde para ödediği rapor edilmiştir.
8-Pek çok kişinin bilmemesine rağmen Yugoslavya’daki Çin elçiliğinin bombalanmasından dolayı ABD-Çin arası bir savaş vardı. Fakat bu savaş askerler ve bombalarla değil, programcılar ve bilgisayarlarla yapıldı. En sonunda siber savaş duruldu. Ama bu durum her an değişebilir. Hackerlar birkaç yüz web sitesine saldırı düzenleyip Çin Hükümeti lehinde mesajlar bırakmışlardır. Bu programcıların savaşı idi, Çin ve ABD hükümetleri işin içine direkt olarak girmemişlerdi.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.